2011. november 2., szerda

Gyógyító olajok

A tudomány néhány éve az esszenciális zsírsavak egészségmegőrző értéke mellett terápiás felhasználhatóságukra is felfigyelt. Ismerkedj meg te is a legnemesebb növényi olajokkal és azok gyógyhatásaival!


Szezámolaj

Mangánt, vasat, nikkelt és természetes antioxidánsokat (sesamolt és sesamolint) tartalmaz. Ez utóbbi miatt sokáig eltartható. Fogyasztása a magas vérnyomásban vagy cukorbetegségben szenvedő betegeknek ajánlott, valamint azoknak, akiknél fennáll a trombózis kialakulásának veszélye, és akik szívinfarktuson vagy szélütésen estek át. Magas lecitintartalma jót tesz az idegeknek és javítja az emlékezőtehetséget. Vastartalma a vérképzést serkenti.


Jojobaolaj

Már az indiánok is ismerték a jojobaolajat, gyógyszerként használták sebek fertőtlenítésére, bőr- és hajápolásra, valamint a bőr napfény elleni védelmére. Ez a nemes olaj számít a leghatékonyabb és legelviselhetőbb természetes kozmetikumnak. Illóolajok hordozójaként is ideális.


Ligetszépeolaj

Fogyasztása különösen a premenstruációs szindróma kezelésében, a változás korában jelentkező, hormonális eredetű depresszió esetén, az anyagcsere szabályozásában és a véredények kitágításában bizonyult hatékonynak. Jó eredménnyel alkalmazzák magas vérnyomás esetén, a koleszterinszint csökkentésére, az immunrendszer erősítésére, májkárosodásnál, elvonási tüneteknél, valamint ideges és hiperaktív gyermekeknél. Külsőleg kozmetikai alapanyag.


Búzacsíra-olaj

Magas E-vitamin-tartalma miatt diétaolajnak tekintik. 100 gramm búzacsíra-olaj mintegy150 milligramm alfa-tocoferolt (E-vitamin) tartalmaz. Az E-vitamin javítja a véráramlást, a szervek, izmok, szövetek anyagcseréjét, nagyobb teljesítőképességet és vitalitást kölcsönöz. A szívet és a vérkeringést megvédi a túlterhelés okozta károsodásoktól. Az E-vitamin féken tartja az idő előtti öregedési folyamatokat is. Bőrünkre is kedvezően hat: karbantartja a kötőszöveteket, a bőr sima és rugalmas lesz tőle, valamint serkenti a sejtek megújulását.


Köményolaj

Az ókori hagyomány szerint általános gyengeség, gyulladások, bőrproblémák, női panaszok, megfázás és fejfájás ellen használták. Kiegészítő élelmiszerként jól használható allergia, fertőzések és neurodermitis ellenszereként, illetve ezek megelőzésében. A köményolaj ellenállóvá teszi a szervezetet a rákos folyamatok kialakulásával szemben, és gátolja többek között a nemkívánatos gombák szaporodását a belekben. Tejkiválasztást serkentő szerként és féregtelítőként is használják.


Tökmagolaj

A népi gyógyászatban húgyhólyag- és prosztatapanaszok esetén alkalmazzák. A férfiak, akik szeretnék megelőzni az időskori bajokat, és a nők, akik tenni szeretnének a húgyhólyagjuk érdekében, kezdjék el a tökmagolaj fogyasztását!


Dióolaj

Gazdag többszörösen telítetlen zsírsavakban (70%), fogyasztása ezért különösen az érelmeszesedés megelőzésénél javallott. Erősíti a szívet, a keringést és az idegeket. Mivel Q10 koenzimet tartalmaz, antioxidáns hatása is van. A koncentrációs zavarokkal küszködő gyermekeknél eredményes lehet az omega-3-zsírsavat tartalmazó dióolaj alkalmazása.


Mandulaolaj

A mandulaolaj a legelőkelőbb növényi olajok egyike. Kneipp tiszteletes az édes olaj fogyasztását (napi három-négy kávéskanálnyit) légúti lerakódások, hörghurut, tüdőgyulladás, gyomorpanaszok és emésztési bántalmak esetére javasolta, gyermekeknél pedig hashajtóként is ajánlotta. Kiváló hatású a száraz és érzékeny bőrre, ezért a bőrápoló kozmetikumok fontos alkotóeleme. Erősíti a tüdőt, de kiváló bőrtápláló olaj is, amely számos különféle bőrápoló termék összetételében megtalálható. A mogyoró 60%-ban tartalmaz zsíros olajat, 18%-ban fehérjét, valamint sok enzimet és nyomelemet (főként mangánt és ként). Nagyon magas az E-vitamin-tartalma is.


Borágóolaj

A gamma-linolénsavak legmagasabb koncentrációban a borágóolajban találhatóak. Kedvezően szabályozza a hormonháztartást, különösen jó hatást értek el vele nőknél a változókorral járó hormonális eredetű depresszió, valamint a premenstruációs szindróma kezelésénél. Az immunrendszert is erősíti. Hatékonyan alkalmazható az olyan krónikus bőrbetegségek, mint a neurodermitis kezelésében.


Szőlőmagolaj

Napérlelte szőlőszemek magvából készül, és linolensav-tartalmával tűnik ki. Gazdag E-vitaminban és bioflavonoidokban. Ezek az antioxidáns hatású vegyületek kitűnően közömbösítik a szabad gyököket, következésképpen erősítik az immunrendszert és jótékony hatást fejtenek ki az érfalakra. Külsőleg testápoló szerként alkalmazható.


Lenolaj

A lenmagból hidegen kisajtolt olaj biológiailag nagyon értékes. Hólyag-, vese- és prosztatapanaszok megelőzésére és kezelésére használják. Ismert továbbá ideg- és izomerősítő hatása. A benne lévő vitaminoknak és ásványi anyagoknak köszönhetően enyhe vízhajtóként is alkalmazható. A gyermekgyógyászatban a galandféreg kíméletes, ám hathatós ellenszere. Külsőleg olíva- és csalánolajjal elkeverve kitűnő bedörzsölőszer fej- és hátfájás enyhítésére.


Mákolaj

A mák a csontritkulás egyik legjobb ősi ellenszere. Ha kialakult csontritkulása van, a gyógyulás természetes módszere a mákolaj. A mákolaj igen magas foszfortartalma biztosítja a kálciumnak a hatékony beépülését a csontokba. Fogyasszon mákolajat naponta, 1-2 kiskanállal. 


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése